Szczególne przypadki obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla robót, które wymagają jedynie zgłoszenia
Zgodnie z art. 30 ust. 7 ustawy Prawo budowlane właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji wnoszącej sprzeciw do zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia budowy (robót budowlanych), obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
- pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Nakładając wskazany obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę organ nie ma obowiązku wykazania, iż zamierzone roboty spowodują zagrożenie dóbr wymienionych w tym artykule, ale jedynie, że takie zagrożenie mogą spowodować – tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 października 2011 r., sygn. akt II OSK 1445/10 (LEX 1151878).
Jak wskazuje się w orzecznictwie sądowym „Nałożenie obowiązku uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę zgodnie z art. 30 ust. 7 p.b. następuje na zasadzie uznania administracyjnego. Oznacza to, że organ obowiązku takiego nie musi nałożyć, nawet gdy stwierdzi, że występują przesłanki określone w tym przepisie. Nie ma też środków procesowych pozwalających stronie na zmuszenie organu do podjęcia z urzędu stosownych działań.” – tak Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. akt II OSK 665/09 (LEX 597763).