Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone jako najbogatszy naród na Ziemi

Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone jako najbogatszy naród na Ziemi.

Świat stał się znacznie bogatszy w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale dystrybucja bogactwa zmieniła się drastycznie, a Chiny wyprzedzają Stany Zjednoczone jako najbogatszy naród na świecie, według nowych globalnych danych finansowych McKinsey & Co. zgłoszone przez Bloomberga.

Świat szybko się zmienia. A ponieważ Space Baronowie, tacy jak Musk i Bezos, coraz częściej reklamowani jako liderzy w branży technologicznej, nauka i inżynieria stają się bardziej niż kiedykolwiek przywiązani do działalności finansowej.

Najbogatsze 10% gospodarstw domowych tylko się bogaci

Dział badawczy konsultantów pracujących w McKinsey & Co. przeanalizował bilanse dziesięciu różnych krajów, które łącznie stanowią 60% łącznych dochodów na świecie. „Jesteśmy teraz bogatsi niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział Jan Mischke, partner McKinsey, w raporcie Bloomberga. Światowy majątek netto wzrósł do bezprecedensowego poziomu 514 bilionów dolarów w 2020 r., z wcześniejszej wartości netto 156 bilionów dolarów w 2000 r., przy czym największy udział przypadał Chinom: prawie jedną trzecią światowych dochodów. Według raportu bogactwo Chin wyniosło 120 bilionów dolarów w porównaniu z poprzednimi 7 bilionami dolarów w 2000 r. – niewypowiedzianie kolosalny wzrost z czasów przed przystąpieniem do Światowej Organizacji Handlu, co przyspieszyło ich dojście do władzy.

W międzyczasie Stany Zjednoczone odnotowały niewielki wzrost cen nieruchomości, ale w tym samym okresie prawie podwoiły swoją wartość netto do 90 bilionów dolarów. Chiny i Stany Zjednoczone to największe gospodarki świata, ale lwią część światowego bogactwa posiada najbogatsze 10% gospodarstw domowych. A według raportu tylko się bogacą. Raport McKinsey mówi również, że 68% globalnej wartości netto jest związane z nieruchomościami , ale obejmował również maszyny, infrastrukturę, sprzęt i, chociaż stanowią znacznie mniejszą część, dobra niematerialne, takie jak patenty i własność intelektualna.

Najgorszy scenariusz może spowodować utratę jednej trzeciej światowego bogactwa

W globalnej ocenie majątku nie uwzględnia się aktywów finansowych, ponieważ są one równoważone zobowiązaniami. Na przykład obligacje korporacyjne posiadane przez określonego inwestora są nadal porównywalne z obligacjami korporacyjnymi od tej firmy. Jednak gwałtowny wzrost wartości netto w ciągu ostatnich dwóch dekad przekroczył wzrost globalnego produktu krajowego brutto (PKB), w dużej mierze dzięki rosnącym cenom nieruchomości, które według raportu są wynikiem spadających stóp procentowych. Stwierdzono również, że ceny aktywów wzrosły o prawie 50% powyżej ich długoterminowej średniej w porównaniu z dochodami. A to może prowadzić do kwestionowania trwałości współczesnego boomu bogactwa.

„Wartość netto wynikająca ze wzrostu cen ponad inflację jest pod wieloma względami wątpliwa” – powiedział Mischke w raporcie Bloomberga. „Pochodzi z różnego rodzaju skutkami ubocznymi”. Rzeczywiście, rosnące ceny nieruchomości mogą wypchnąć większość ludzi z rynku nieruchomości, zbliżając nas do poważnego kryzysu finansowego, takiego jak ten, który dotknął Stany Zjednoczone w 2008 r., kryzys po bańce mieszkaniowej. I to może przydarzyć się również Chinom, zwłaszcza w przypadku zadłużenia deweloperów takich jak China Evergrande Group. Raport dodaje, że najlepszym rozwiązaniem dla tych światowych wstrząsów byłoby osiągnięcie przez bogactwo świata bardziej produktywnych inwestycji, które mogą znacząco zwiększyć globalny PKB. Ale jeśli dojdzie do najgorszego scenariusza, ceny aktywów mogą spaść, powodując zniknięcie nawet jednej trzeciej światowego bogactwa, gdy wynik finansowy spadnie z powrotem do poziomu światowego dochodu. To ciekawe czasy, zwłaszcza dlatego, że najbogatsi ludzie na świecie stają się znacznie bogatsi niż kiedykolwiek wcześniej, a najbiedniejsi zaczynają cierpieć bardziej w wiodących krajach w sposób niespotykany od co najmniej pół wieku.