Sankcje wobec organu i pracownika przewidziane w ustawie Kodeks postępowania administracyjnego

Sankcje wobec organu i pracownika przewidziane w ustawie Kodeks postępowania administracyjnego

Wskazać należy, iż złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wszczyna postępowanie administracyjne prowadzone na podstawie przepisów ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.

Oprócz zatem działań i skarg skierowanych przeciwko samemu organowi, inwestor może także skorzystać z uprawnień przewidzianych w przepisach ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.

Zgodnie z przepisem art. 37 § 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 tej ustawy (miesięczny albo dwumiesięczny), w przepisach szczególnych, w terminie ustalonym w myśl art. 36 tej ustawy (przedłużonym terminie załatwienia sprawy) lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Następnym krokiem jest skierowanie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezczynność organu.

Organ wyższego stopnia, uznając zażalenie za uzasadnione, wyznacza dodatkowy termin załatwienia sprawy oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych niezałatwienia sprawy w terminie, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających naruszaniu terminów załatwiania spraw w przyszłości. Organ stwierdza jednocześnie, czy niezałatwienie sprawy w terminie miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

Równocześnie jednak, na podstawie art. 38 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 36 (nie poinformował inwestora o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy) albo nie załatwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myśl art. 37 § 2 (w terminie wyznaczonym przez organ wyższego stopnia), podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.