Roboty budowlane a budowa – różnica między tymi pojęciami

Roboty budowlane a budowa – różnica między tymi pojęciami

Roboty budowlane, o których mowa w przepisie art. 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, to nie tylko budowa, ale również wykonywanie innych robót budowlanych. Pojęcie budowa jest bowiem pojęciem węższym zakresowo niż roboty budowlane. Niemniej jednak na wykonywanie robót budowlanych, w tym również robót budowlanych będących budową, wymagana jest co do zasady decyzja o pozwoleniu na budowę. Pomimo użytego w ustawie Prawo budowlane nazewnictwa („pozwolenie na budowę”) decyzja ta odnosi się nie tylko do budowy, ale również do innych robót budowlanych. Poniżej wyjaśnię to bliżej.

Zgodnie z przepisem art. 3 pkt 7 ustawy Prawo budowlane przez roboty budowlane należy rozumieć: budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 3 pkt 6 ustawy Prawo budowlane przez budowę należy rozumieć: wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.

Budowa obejmuje zatem jedynie wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu przestrzennym oraz jego rozbudowanie, nadbudowanie i odbudowanie w tym miejscu.

Roboty budowlane, jako pojęcie zakresowo szersze, to nie tylko roboty będące budową, ale także przebudowa, montaż, remont lub rozbiórka obiektu budowlanego.

Definicje ustawowe części przywołanych pojęć, takich jak przebudowa, remont, budowa i roboty budowlane znajdują się w ustawie Prawo budowlane. Reszta użytych wyżej pojęć definiowana jest albo na podstawie tych właśnie pierwotnych pojęć znajdujących się już w ustawie Prawo budowlane, albo na podstawie ich potocznego znaczenia.

Budowa to wykonanie całego obiektu budowlanego czy jego części (zmieniających charakterystyczne parametry obiektu, jak np. dodatkowa kondygnacja) od podstaw, a zatem brak istnienia wcześniej substancji budowlanej czyli tego obiektu albo jego części – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 5 czerwca 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 384/14 (LEX 1479888) czy Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 października 2011 r., sygn. akt II OSK 1418/10 (LEX 1151870).

Przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji, a w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 listopada 2013 r., sygn. akt VII SA/Wa 1425/13 (LEX 1408002).

Rozbudowa to zmiana, innych poza wysokością, charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego jak kubatura, powierzchnia zabudowy, jego długość czy szerokość – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 27 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Ol 258/10 (LEX 665966)

Nadbudowa to powiększenie istniejącego obiektu budowlanego przez zwiększenie jego wysokości i powierzchni użytkowej z zachowaniem tej samej powierzchni zabudowy – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Bd 352/13 (LEX 1429541) czy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 22 sierpnia 2012 r., sygn. akt II SA/Po 528/12 (LEX 1223315).

Odbudowa to rozebranie obiektu budowlanego i odtworzenie takiego samego obiektu o takich samych parametrach i funkcji w miejscu rozebranego obiektu – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z dnia 13 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Ke 970/13 (LEX 1443463).

Remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Odtworzenie stanu pierwotnego wymaga napraw, wymiany lub odnowienia niektórych tylko elementów obiektu budowlanego – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Ol 608/13 (LEX 1414034).

Montaż to składanie maszyn, aparatów, urządzeń z gotowych części, zakładanie, instalowanie urządzeń technicznych, łączenie oddzielnych części w całość – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. akt II SA/Op 71/13 (LEX 1316872).

Bieżąca konserwacja to wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót nie polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale mających na celu utrzymanie obiektu budowlanego w dobrym stanie, w celu jego zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się czy też zniszczeniem i dla utrzymania go w celu użytkowania w stanie zgodnym z przeznaczeniem obiektu budowlanego – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 24 lipca 2008 r., sygn. akt II SA/Op 190/08 (LEX 516718).