Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o wyrobach budowlanych prowadzenie Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych należy do obowiązków Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
W Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych są gromadzone dane i informacje dotyczące wyrobów budowlanych podlegających oznakowaniu znakiem budowlanym, niezgodnych z wymaganiami określonymi w ustawie o wyrobach budowlanych, a w szczególności:
- dane umożliwiające identyfikację zakwestionowanego wyrobu budowlanego;
- informacje o:
- rodzaju i zakresie niezgodności zakwestionowanego wyrobu budowlanego,
- środkach, jakie zastosowano w odniesieniu do zakwestionowanego wyrobu budowlanego,
- zagrożeniach, jakie może spowodować zakwestionowany wyrób budowlany, wraz z określeniem tych zagrożeń.
Stosownie do treści art. 15 ust. 4 i 5 ustawy o wyrobach budowlanych wykaz jest publicznie dostępny, a Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego może, w każdym czasie, podać do publicznej wiadomości informacje zawarte w tym wykazie.
Podstawę wpisów do Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych stanowią decyzje ostateczne, które wydawane są na podstawie przepisów art. 30 ust. 1 pkt 2 i 3 (decyzje takie a takie) i ust. 2 (decyzje takie a takie) oraz w art. 31 ust. 1 pkt 2 (decyzje takie a takie) i ust. 2 (decyzje takie a takie) ustawy o wyrobach budowlanych.
Usuwanie wpisów z Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych następuje natomiast na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy o wyrobach budowlanych, a Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, na wniosek wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego lub z urzędu:
- usuwa wpis w wykazie, w przypadku gdy producent, importer lub sprzedawca udowodni, że wycofał z obrotu wszystkie egzemplarze zakwestionowanego wyrobu budowlanego, lub w przypadku gdy niezgodności zakwestionowanego wyrobu budowlanego z wymaganiami określonymi w ustawie o wyrobach budowlanych zostały usunięte, nie wcześniej jednak niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzje, na podstawie których dokonano wpisu, stały się ostateczne;
- może usunąć wpis w wykazie, w przypadku gdy producent, importer lub sprzedawca zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, nie wcześniej jednak niż po upływie 24 miesięcy od dnia dokonania wpisu;
- może usunąć wpis w wykazie po upływie 5 lat od dnia dokonania wpisu.