Wybieramy nowy zawód.
Gdy już podejmiemy decyzję o zmianie zawodu, wówczas należy zastanowić się w jakim kierunku chcemy się przekwalifikować.
Ku zmianie zawodu sprzyjają różnorodne kursy i szkolenia oferowane przez Urzędy Pracy, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Są to szkolenia zarówno z zakresu administracji: fakturowanie, pozyskiwanie środków UE, jak i kursy techniczne przygotowujące do zawodu fryzjera czy też operatora wózka widłowego.
Pierwszym wyjściem jest zdobycie nowych umiejętności, które są połączeniem i uzupełnieniem nabytych we wcześniejszej pracy. Pozwolą one się rozwinąć i walczyć o wyższą pozycję w hierarchii firmy. W tym wypadku w dalszym ciągu zachowany jest charakter pracy, jednakże inne obowiązki mogą znacznie przyczynić się do poprawy naszego zadowolenia z wykonywanej pracy.
Drugi sposób to przekwalifikowanie się na całkiem inny zawód. Oczywiście dla młodych osób to nie problem, jednak starsi pracownicy mogą mieć duże obawy. Niestety dzisiejsze realia na rynku pracy zmuszają do takich kroków. W tej sytuacji rozwiązaniem jest rozpoczęcie nowego kierunku studiów lub ukończenie specjalnych szkoleń z danego zakresu. Tutaj ponownie przypominamy o dużej ilości dofinansowywanych kursów z których warto skorzystać.
Wybierając nowy zawód należy na początku odpowiedź sobie na pytania:
- co lubię robić?
- czym chciałbym się zajmować w pracy?
- jakie posiadam umiejętności?
- gdzie chciałbym pracować i w jaki sposób mogę się tam dostać?
- jakie umiejętności i kursy będę musiał zdobyć?
- jak długo trwają kursy oraz jaki jest ich koszt?
Ostatnim krokiem jest dobre zorientowanie się w branży. Warto dużo poczytać zanim udamy się na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną w całkiem nowym środowisku, aby uniknąć niezręcznego milczenia, gdy padnie pytanie typu: „czym zajmuje się nasza firma” oraz „jakie korzyści osiągnie firma jeżeli Pana/Panią zatrudnimy ?.”