Podanie o pracę
Choć wydaje się, że podanie o pracę należy do reliktów poprzedniej epoki to jednak warto wiedzieć co pod tym hasłem się kryje, a w przypadku bezowocnych poszukiwań pracy warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem.
Podanie o pracę nie jest niczym innym jak bezpośrednim zwróceniem się do pracodawcy z prośbą o pracę. Ze względu na swą formę często mylone jest z listem motywacyjnym. Istnieją jednak istotne różnice pomiędzy tymi dokumentami. Przede wszystkim list motywacyjny, podobnie jak i CV może, a w moim przekonaniu powinien, stanowić załącznik do podania o pracę. Wynika to z funkcji jaką pełnią wszystkie te trzy dokumenty. Głównym celem podania o pracę jest poinformowanie potencjalnego pracodawcy o chęci nawiązania współpracy. CV powinno przede wszystkim zawierać zwięzłe informacje na temat wykształcenia, doświadczenia zawodowego i posiadanych kwalifikacji, o czym możesz przekonać się przeglądając nasze wzory cv. Jeśli zaś chodzi o list motywacyjny to powinien stanowić on z jednej strony rozwinięcie CV natomiast z drugiej wskazywać na motywację do podjęcia współpracy z pracodawcą – zresztą jak sama nazwa wskazuje. Patrząc na te dokumenty właśnie w ten sposób łatwo odgadniemy pierwszą różnicę występującą między listem motywacyjnym a podaniem o pracę – podanie jest pismem zdecydowanie bardziej formalnym i krótszym niż list motywacyjny, w którym możemy sobie pozwolić na odrobinę literackiej swobody, ale nie za dużo.
Nie jest to jednak jedyna różnica między tymi pismami. Główną cechą odróżniającą podanie o pracę od listu motywacyjnego jest powód dla którego je tworzymy. Podanie o pracę piszemy zazwyczaj gdy pracy poszukujemy na własną rękę, tzn. nie odpowiadając na ogłoszenie zamieszczone przez pracodawcę natomiast list motywacyjny wysyłamy najczęściej tylko wtedy gdy życzy sobie tego sam pracodawca.
Przejdźmy jednak do sedna, czyli odpowiedzmy na pytanie: Co powinno zawierać podanie o pracę? Jak już wcześniej zaznaczyłem jest to pismo formalne, dlatego też powinno spełniać pewne wymogi pod kątem zawartości.
Podanie o pracę powinno zawierać:
- · Datę i miejscowość
- · Nasze dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres, e-mail, telefon)
- · Zwrot Podanie o pracę
- · Dane pracodawcy (co najmniej nazwę firmy, a najlepiej godność osoby do której się zwracamy)
- · Treść podania
- · Podpis
- · Listę załączników
Wzór podania o pracę znajdziecie poniżej. Powodzenia w pisaniu i szukaniu pracy.
Warszawa, 25.05.2010
Jan Nowak
ul. Ostatniego końca 34, 34-344 Szczecin
jan.nowak@gmail.pl
tel. 000-000-000
Rachan COM SA
ul. Wiedeńska 52, 33-444 Kraków
Podanie o pracę
Uprzejmie proszę o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko: Młodszy Księgowy. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Rachunkowości i Zarządzania. Otrzymałem dyplom ukończenia studiów magisterskich z wynikiem bardzo dobrym.
Państwa firma jest według mnie najlepszym miejscem na zdobycie doświadczenia zawodowego. Chętnie podejmę się nowych wyzwań i obowiązków jakie Państwo przede mną postawicie. Karierę chciałbym rozpocząć na stanowisku: Młodszy Księgowy, jednak jestem otwarty na wszelkie propozycje z Państwa strony.
Z poważaniem
Jan Nowak
Lista załączników:
– Cv w wersji angielskiej i polskiej
– List motywacyjny