Jak napisać biznes plan?
Jeśli posiadasz już pomysł na biznes, ale nie wiesz czy będzie rentowny albo od czego zacząć otworzenie własnego biznesu powinieneś dowiedzieć się jak napisać biznes plan. W tym artykule dowiesz się, że napisanie biznes planu nie jest trudne.
Czym jest biznes plan?
Biznes plan jest jak mapa prowadząca do sukcesu. Wyobraź sobie, że jesteś w nieznanym mieście i chcesz dotrzeć do pewnego miejsca. W takim razie masz tylko dwie możliwości. Albo będziesz się pytał każdej napotkanej osoby jak tam dotrzeć, albo będziesz posiadał własną mapę. Drugie wyjście jest zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze.
Jeśli masz biznes plan wiesz gdzie chcesz podążać i jak tam dość. Znasz swoje cele i wiesz jak je realizować.
Jaki biznes plan powinienem napisać?
Można wyróżnić dwa rodzaje biznes planów. Pierwszy to ten, który jest stworzony po to by pozyskać kapitał zewnętrzny np. dla banku, inwestorów, Venture Capital czy aniołów biznesu. Podobnie jest przy pozyskiwaniu kapitału z rynku kapitałowego np. z giełdy. Taki dokument jest bardzo szczegółowy, formalny i obszerny.
W drugim przypadku biznes plan tworzony jest na własny użytek. Tworzysz go bo chcesz być przedsiębiorcą – osiągnąć niezależność i być własnym szefem. Jeśli chcesz przejść “na swoje”, zrealizować swój pomysł na biznes i otworzyć własny biznes oznacza to, że powinieneś napisać podstawowy biznes plan. By czuć się pewniej i bezpieczniej.
Jak rozpocząć pisanie biznes planu?
- Na początku powinieneś wiedzieć, że Twoim podstawowym celem jest wykorzystanie swoich umiejętności, doświadczenia i pasji w kapitał, dzięki któremu będziesz mógł osiągnąć sukces. Pamiętaj, że w Twoim biznesie jesteś jedynym inwestorem i pracownikiem (przynajmniej na początku przez jakiś czas). Dlatego twój biznes plan będzie narzędziem, który pomoże Ci zrealizować Twoje cele.
- Następnie weź czysty zeszyt i długopis i zacznij pisać. Nie przejmuj się na razie długością biznes planu. W tym momencie ważne jest by podzielić biznes plan na dwa rozdziały: strategię działania i plan marketingowy. W strategii zostaną cele i sposób realizacji celów, natomiast w planie marketingowym charakterystyka produktu, komu i w jaki sposób zostanie sprzedany, ile będzie kosztował i w jaki sposób zostanie dostarczony do klienta.
- Każdy z rozdziałów powinien mieścić się na maksymalnie 2 stronach (A4). Dzięki temu będziesz posiadał zwięźle opisane kluczowe kwestie dotyczące strategii firmy.
Co jeszcze powinien zawierać biznes plan?
- Analiza rynku. Ta część powinna zawierać informację o rynku, np. jakie są rozmiary rynku, jakie wyróżnia się segmenty rynku, w jakim segmencie firma planuje działać, do kogo skierowana jest oferta, jakie potrzeby produkt będzie realizował, czy możliwe jest znalezienie kompetentnych pracowników, ile będą oni kosztować?
- Analiza konkurencji. Wypisz co najmniej połowę swoich konkurentów w branży/sektorze. Dowiedz się jakie oferują ceny, czy klienci są zadowoleni z ich produktów. Pomyśl co możesz zrobić lepiej niż oni.
- Finanse. Napisz ile pieniędzy chcesz zarobić (realnie, nie w marzeniach) i jak długo może Ci to zająć. Szczegóły powinny znaleźć się w budżecie początkowym oraz miesięcznym. Powinieneś również zrobić rachunek zysków i strat, i uproszczony bilans.
- Wizja firmy. Na dużej kartce powinieneś napisać nazwę firmy, swoje imię i wizję firmy. Jakie jest twoje marzenie związane z Twoją przyszłą firmą np. być najbardziej rozpoznawalną agencją marketingową w mieście, itp. Opisz gdzie i kim ma być Twój biznes za 5 lat. Pamiętaj, że ten biznes plan jest tylko dla Ciebie.
Twój biznes plan powinien zawierać co najwyżej 10 stron. To naprawdę wystarczy.
Wiele osób szuka szablonów lub wzorów biznes planów co oczywiście jest przydatne, jednak lepiej jest napisać samemu biznes plan i rozwijać dzięki temu swoje umiejętności planistyczne. Mam nadzieje, że po przeczytaniu powyższego artykułu będziesz wiedział jak napisać biznes plan.
Ten artykuł znaleziono w Google dzięki tym słowom kluczowym:
- biznes plan działalności gospodarczej
- bilans uproszczony gdzie zysk ?
- uproszczony bilans biznesplan
- uproszczony bilans w biznes planie
- bilans biznes planu
- planowanie bilansu
- sposób realizcji planu biznesu
- sauna rachunek zysków i strat
- planowanie działalnosci gospodarczej biznesplan
- planowanie biznes planów