Przeniesienie pozwolenia na budowę

Przeniesienie pozwolenia na budowę

Zgodnie z przepisem art. 40 ust. 1 ustawy Prawo budowlane organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Dla możliwości przeniesienia decyzji nie ma znaczenia fakt, czy inwestor rozpoczął już w oparciu o tą decyzję roboty budowlane czy jeszcze nie – tak m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 marca 2005 r., sygn. akt III CK 425/04 (LEX 175977).

Przeniesienie decyzji może nastąpić także w części, gdyż jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 29 czerwca 2009 r., sygn. akt II SA/Ol 453/09 (LEX 563765) Pozwolenie na budowę zamierzenia inwestycyjnego obejmującego więcej niż jeden obiekt budowlany jest w istocie sumą pozwoleń na realizację poszczególnych obiektów budowlanych. (…) W przypadku zamierzeń inwestycyjnych obejmujących więcej niż jeden obiekt (w znaczeniu nadanym przepisami prawa budowlanego) istnieje, na podstawie art. 40 p.b. możliwość dokonania przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innego podmiotu także w części, o ile owa część zamierzenia inwestycyjnego może samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.”

Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, stosownie do treści art. 40 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji. Podkreślić wypada, że uprawnienia wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę nie mogą być, jako uprawnienia publicznoprawne, przeniesione w drodze przelewu.

Podkreślenia wymaga także fakt, iż samo zbycie nieruchomości, na której realizowany jest obiekt budowlany w oparciu o pozwolenie na budowę, nie prowadzi do przejścia uprawnień z tej decyzji wynikających – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 16 grudnia 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 1667/11 (LEX 1322400).

W trybie określonym w art. 40 ustawy Prawo budowlane nie można przenieść uprawnień wynikających z dokonanego zgłoszenia – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 9 września 2013 r., sygn. akt II SA/Kr 691/13 (LEX 1370814).