Sankcje wobec organu przewidziane w ustawie Prawo budowlane
Zgodnie z przepisem art. 35 ust. 6 ustawy Prawo budowlane w przypadku, gdy właściwy organ nie wyda decyzji w sprawie pozwolenia na budowę:
- w terminie 65 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji albo
- w zakresie realizacji inwestycji kolejowej, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie takiej decyzji
– organ wyższego stopnia wymierza temu organowi, w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar stanowią dochód budżetu państwa.
Stosownie natomiast do treści art. 35 ust. 8 ustawy Prawo budowlane do wskazanych terminów nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu.
Przepisu o nałożeniu kary pieniężnej na organ nie stosuje się jednak do pozwolenia na budowę wydawanego dla przedsięwzięcia podlegającego ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.
Postępowanie w sprawie nałożenia kary na organ jest postępowaniem całkowicie odrębnym w stosunku do postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. akt II SA/Sz 917/11 (LEX 1132453). Niemniej jednak postępowanie to może mieć miejsce zarówno w czasie trwania postępowania o udzielenie pozwolenia na budowę, jak i po jego zakończeniu – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 7 sierpnia 2008 r., sygn. akt VII SA/Wa 891/08 (LEX 526546). Z tego względu warto jest złożyć skargę na podstawie art. 227 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego na przewlekłe załatwianie sprawy. Winna ona wskazywać organ zobowiązany do wydania decyzji o pozwolenia na budowę oraz precyzować naruszone obowiązki w tym zakresie.
Nałożoną karę organ uiszcza w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. W przypadku nieuiszczenia tej kary podlega ona ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Podkreślić jednocześnie należy, iż samo przedłużanie terminu załatwienia sprawy na podstawie art. 36 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego, nie wyłącza stosowania wskazanych przepisów.