Sprzeciw organu do zgłoszenia

Sprzeciw organu do zgłoszenia

Zgodnie z przepisem art. 30 ust. 6 ustawy Prawo budowlane właściwy organ wnosi sprzeciw do zgłoszenia, jeżeli:

  • zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
  • budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
  • zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego niepołączonego trwale z gruntem i przewidzianego do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.

Sprzeciw ma postać decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do organu administracji architektoniczno-budowlanej wyższego stopnia. Sprzeciw ten organ musi wnieść w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia budowy (robót) – płynie on od złożenia zgłoszenia wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Termin 30-dniowy jest terminiem prawa materialnego i nie podlega przedłużeniu. Jak wskazuje się w orzecznictwie sądowym “Termin z art. 30 ust. 5 p.b. do wniesienia sprzeciwu od złożonego zgłoszenia budowlanego jest terminem prawa materialnego. Skoro termin ma charakter materialny, nie zaś procesowy, czy instrukcyjny, to skutek jego przekroczenia wiąże się z utratą możliwości wniesienia sprzeciwu, tym samym utratą podstawy prawnej do wydania decyzji o sprzeciwie.” – tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 16 stycznia 2013 r., sygn. akt II SA/Łd 964/12 (LEX 1348346).

Datą wniesienia sprzeciwu jest data jego podpisania – tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. akt II OSK 2557/12 (LEX 1497940). Daty wniesienia sprzeciwu nie należy natomiast utożsamiać z datą doręczenia sprzeciwu stronie, gdyż organ nie może być odpowiedzialny za okoliczność kiedy strona zdecyduje się odebrać przesyłkę z urzędu pocztowego – tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 lipca 2014 r., sygn. akt II OSK 299/13 (LEX 1519355). Data nadania sprzeciwu przez organ w placówce pocztowej może stanowić jedynie dowód tego, że rzeczywiście organ zmieścił się w terminie 30-dniowym – tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. akt II OSK 131/13 (LEX 1519261).