Utrzymywanie obiektu budowlanego w odpowiednim stanie technicznym i estetycznym

Utrzymywanie obiektu budowlanego w odpowiednim stanie technicznym i estetycznym.

Zgodnie z art. 61 ustawy Prawo budowlane właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

  • utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, tj. zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1-7 ustawy Prawo budowlane;
  • zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Naruszenie wskazanych obowiązków skutkuje odpowiedzialnością karną, gdyż jest przestępstwem określonym w art. 91a ustawy Prawo budowlane.

W przypadku braku wywiązywania się ze wskazanych obowiązków i doprowadzenia do pogorszenia stanu technicznego obiektu budowlanego, czy też jego oszpecenia, zastosowanie znajdą przepisy art. 66, art. 67 i art. 68 ustawy Prawo budowlane.