Wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę

Wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę

Zgodnie z przepisem art. 37 ust. 1 ustawy Prawo budowlane decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.

Jeżeli pozwolenie na budowę obejmuje więcej niż jeden obiekt budowlany, to podjęcie robót budowlanych, w odniesieniu do przynajmniej jednego z nich, przed upływem ważności wydanego pozwolenia, powoduje ten skutek, że pozwolenie nie wygasa także w odniesieniu do tych obiektów, których budowa nie została jeszcze w ogóle rozpoczęta – tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 29 lutego 2012 r., sygn. akt II SA/Go 31/12 (LEX 1123202).

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy Prawo budowlane rozpoczęcie albo wznowienie budowy, w przypadkach określonych w art. 37 ust. 1, art. 36a ust. 2 albo w razie stwierdzenia nieważności bądź uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę, może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę, o której mowa w art. 28, albo decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 ustawy Prawo budowlane.

Jak wskazuje się w orzecznictwie sądowym “Z art. 37 ust. 2 p.b. wynika jasno, że nowe pozwolenie na budowę dotyczy rozpoczęcia albo wznowienia budowy w określonych w tym przepisie przypadkach, co wyklucza wydanie takiej decyzji w sytuacji, gdy budowa już została zakończona.” – tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt II SA/Op 456/14 (LEX 1547136).

Jednocześnie podkreślić należy, iż obecnie obowiązująca ustawa z 1994 r. przyjęła inną konstrukcję prawną niż obowiązująca wcześniej ustawa Prawo budowlane z 1974 r. w przypadku zaistnienia okoliczności określonych w art. 37 ust. 1 ustawy Prawo budowlane. Przyjmuje ona bowiem tryb wygaszenia decyzji przez organ, a nie utraty ważności z mocy samego prawa, jak czyniła to ustawa z 1974 r. Oznacza to stosowanie w takim przypadku art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a., tj. stwierdzenia wygaśnięcia decyzji.