Jak pozwać pracodawcę – spółkę cywilną?
W ściśle cywilnych stosunkach prawnych nie mielibyśmy żadnych wątpliwości w jaki sposób pozwać spółkę cywilną. Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa na gruncie kodeksu cywilnego. Oznacza to, że pozywa się wspólników-przedsiębiorców spółki cywilnej, którzy za zobowiązania spółki cywilnej odpowiadają solidarnie.
Odmiennie rzecz się ma gdy dochodzi do sporu pracowniczego przed sądem pracy.
Spółka cywilna – mimo że nie posiada osobowości prawnej – może być zakładem pracy w rozumieniu art. 3 kp. Przepis ten stanowi bowiem w pierwszym zdaniu, że zakładem pracy jest jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników, choćby nie posiadała osobowości prawnej. Może ona także mieć zdolność sądową (być pozywaną) i procesową (pozywać) w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jako zakład pracy (art. 460 § 1 kpc).
No dobrze, czy zatem pozwanie spółki cywilnej przez pracownika jest najlepszym rozwiązaniem?
Otóż pozwanie samej spółki cywilnej nie jest właściwym rozwiązaniem. Zgodnie z art. 864 kc. za zobowiązania spółki cywilnej wspólnicy odpowiadają solidarnie.
Żeby komornik mógł na nasze żądanie sięgnąć do majątku wspólnego wspólników (majątek spółki cywilnej) zgodnie z art.778 konieczny jest tytuł egzekucyjny (wyrok z klauzulą wykonalności) wydany przeciwko wszystkim wspólnikom.
Pracownik powinien zatem pozwać spółkę oraz wspólników.