Kiedy kończy się okres wypowiedzenia określony w tygodniach/miesiącach?
Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę oraz od długości zakładowego stażu pracy.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Co do umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem, albo dłuższym.
Przykład 1: Magdę łączy z pracodawcą umowa o pracę na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracodawca dnia 2 lipca 2014 r., wypowiada Magdzie umowę o pracę z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia? Po 3 miesiącach, czyli 2 października 2014 r.?
Przykład 2: Teresę łączy z pracodawcą umowa o pracę na czas określony z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca dnia 1 lipca 2014 r., wypowiada Magdzie umowę o pracę z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Kiedy zakończy się okres wypowiedzenia? Po 2 tygodniach, czyli 15 lipca 2014 r.?
Zgodnie z kodeksem pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.
PRZYKŁAD 1: skoro okres wypowiedzenia Magdy jest określony w miesiącach to upłynie w ostatnim dniu ostatniego miesiąca, a więc dopiero 31 października.
PRZYKŁAD 2: Teresa jako, że ma 2 tygodniowy okres wypowiedzenia, który kończy się w sobotę, to okres wypowiedzenia upłynie nie 15 lipca po dwóch tygodniach we wtorek, tylko dopiero w sobotę 19 lipca.