Urlop okolicznościowy czyli dodatkowe płatne wolne, kiedy mogę skorzystać? Kiedy muszę udzielić urlopu okolicznościowego?
Przed oczyma przeleciał mi rozchwytywany Hugh Grant w „4 wesela i pogrzeb”, zastanawiam się czy szef go na te wszystkie wesela zwolnił z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?
Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, z dnia 15 maja 1996 r.: „w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy”; (Dz.U.1996.60.281), pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
– 2 dni (czyli 16 godzin) – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
– 1 dzień (8 godzin) – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Dalej, zgodnie z § 16 rozporządzenia, za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa powyżej, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Wobec powyższego, nie trzeba brać urlopu z puli urlopu wypoczynkowego, żeby wziąć udział w uroczystościach wymienionych w § 15. Pracodawca nie może nam odmówić tzw. urlopu okolicznościowego. Kiedy jedna z uroczystości przesunie się i wiemy o tym jeszcze przed rozpoczęciem urlopu to w ramach porozumienia z pracodawcą, możemy z niego zrezygnować, gorzej gdy od ołtarza ucieknie jeden z nupturientów.
Wątpliwości pojawiać się mogą w związku ze zwolnieniem na czas ślubu. Rozporządzenie nie stanowi co jest ślubem a co nie, czy wesele to też ślub? Uważam, że trzeba się wesprzeć definicją ślubu, która zawarta jest w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z nim małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński albo kiedy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa.
Wobec tego pracownikowi nie będzie przysługiwało wolne na podstawie rozporządzenia dwa razy w roku jeśli wpierw zawrze ślub cywilny, a później kościelny, albo gdy ślub i wesele będą się odbywały w innym czasie.