Wzrost cen działek budowlanych. Krajobrazowa i przyrodnicza atrakcyjność danej miejscowości, wzbogacona ponadto ogólnodostępną infrastrukturą i ofertą wszechstronnej rekreacji, może wywindować ceny oferowanych działek na tyle, że staną się one dostępne dla nielicznych, zamożnych obywateli, a rolnik nie będzie w stanie odkupić od sąsiada zbędnego mu gruntu. Podobnie jak w poprzednich punktach, istnieje wówczas niebezpieczeństwo utraty rolniczego charakteru wsi czy osady i w konsekwencji jej głównych walorów agroturystycznych.
Odpływ siły roboczej do turystyki (sezon letni). Możliwość znalezienia zatrudnienia, choćby sezonowo, jest ważna, szczególnie w rejonie o dużym stopniu bezrobocia. Pamiętać jednak należy, że w okresie największego napływu turystów mamy także do czynienia z dużym spiętrzeniem prac w rolnictwie. Nierzadko trudno jest pogodzić kompleksową obsługę gości z terminowym wykonaniem niezbędnych prac polowych. W takich gospodarstwach każda para rąk jest ważna, a dzieci i młodzież w jeszcze większym niż dotychczas stopniu są angażowane do wszelkich prac pomocniczych, pozostając bez szans na letni wypoczynek. Nadmiar zajęć w okresie letnim powoduje, że często wybiera się zajęcie priorytetowe. Jeśli w gospodarstwie znaczącym źródłem dochodu są wpływy z agroturystyki, kulejąca działalność rolnicza ucierpi na tym jeszcze bardziej. Ponadto w większości przypadków ruch agroturystyczny w Polsce ściśle wiąże się tylko z okresem letnim. Tak więc agroturystyka długo jeszcze nie będzie lekiem na panujące bezrobocie i nie rozwiąże wszystkich problemów rolnictwa.
Przeciążenie ruchem drogowym (obniżenie bezpieczeństwa). Ogromna większość turystów, nawet tych, którzy preferują zdrowy i czynny wypoczynek, na miejsce urlopu udaje się samochodem. Niektórzy z nich ponadto nie potrafią się z nim rozstać, nawet jeśli udają się kilkaset metrów na lody czy po prasę. Wśród populacji gości znajdziemy także grupę turystów zakładających zwiedzanie bliższych i dalszych okolic także za pomocą samochodu. Poza tym nasilenie turystów w danej miejscowości stwarza konieczność dowozu większych ilości towarów. Wymienione czynniki są przyczyną znacznego zwiększenia ruchu samochodowego na drogach. Przeciętna wieś już dawno przestała mieć bezpieczne drogi w wyniku rozwoju motoryzacji, a obecnie atrakcyjne turystycznie wioski stały się w tym względzie tak samo niebezpieczne jak miasta. Piraci drogowi, których nigdy nie zabraknie-w każdej grupie ludzi, stwarzają niebezpieczeństwo zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Wzrost nakładów na konserwację dróg i kolei. Kwaterodawca nie może liczyć na nadmiar gości i ich powtórną wizytę, jeśli w drodze do gospodarstwa samochód utknie w błocie lub zostanie uszkodzony. Droga dojazdowa bezpośrednio do gospodarstwa nie musi być pokryta asfaltem, ale powinna umożliwiać bezpieczny dojazd o każdej porze roku, niezależnie od warunków pogodowych. Zatem tak w skali wsi, jak i regionu budowa dróg wydaje się sprawą nadrzędną z punktu widzenia wygody gości oraz względów bezpieczeństwa. Ponadto wzmożony ruch samochodowy powoduje szybszą amortyzację nawierzchni i konieczność częstszych napraw.