Postęp w hodowli, produkcji rolnej i ogrodniczej. Wzrost popytu na produkty rolne wytworzone we własnym gospodarstwie oraz oferowanie turystom zdrowej żywności wymusza jej produkcję zgodnie z oczekiwaniami rynku. Nie wszystkie odmiany roślin uprawnych wydadzą odpowiedni plon w uprawach ekologicznych i zintegrowanych. Ponadto niezbędna jest szczególna dbałość o zachowanie reżimów agrotechnicznych. W produkcji zwierzęcej wraz z rozwojem usług agroturystycznych wzrosło zainteresowanie hodowlą koni dla celów rekreacyjnych. Prawdziwy renesans odnotowano także w hodowli kóz oraz drobnych zwierząt futerkowych. Szczególny postęp jest zauważalny w produkcji ogrodniczej, gdyż wiele warzyw i owoców spożywa się na surowo, a ludzie rozpoznają ich smak i wygląd. Indywidualne gusty kulinarne stwarzają konieczność uprawy gatunków i odmian poszukiwanych na rynku. Dzięki agroturystyce zyskały także kwiaciarstwo i produkcja krzewów ozdobnych. Kwaterodawca nie może bowiem marzyć o powodzeniu przedsięwzięcia, jeśli nie zadba o estetykę swojej zagrody.
Dodatkowe miejsca pracy. Obsługa gości, dbałość o schludne obejście i porządek, przygotowywanie posiłków itp. to zajęcia bardzo pracochłonne, zwłaszcza że ideą agroturystyki jest uprzejmość i wszechstronna opieka nad turystami. Gospodarz powinien mieć dla nich zawsze czas, a wymawianie się nadmiarem zajęć w gospodarstwie jest nie na miejscu. W okresie wzmożonego napływu turystów w przedsięwzięcie są zaangażowane całe rodziny, a często istnieje konieczność zatrudniania dodatkowych osób, przynajmniej sezonowo. Dodatkowe miejsca pracy powstają także przy okazji powoływania lokalnych biur informacji turystycznej, dodatkowych punktów usługowych itp. Realizacja strategii kompleksowego rozwoju wsi wymusi inwestycje na szczeblu wsi i regionów (rozbudowa infrastruktury technicznej), co również stwarza nowe możliwości zatrudnienia.
Zróżnicowanie gospodarki. Agroturystyka może skutkować wszechstronnym ożywieniem gospodarczym nie tylko z powodu wzrostu popytu na zdrową żywność, ale w równym stopniu może stymulować rozwój wszelkiego rodzaju usług, jak: handel, mała gastronomia, usługi fryzjerskie, rzemiosło, wyroby artystyczne, ukierunkowanych na zabezpieczenie potrzeb turystów. Niezbędne są usługi remontowo-budowlane w celu przygotowania bazy, rośnie zapotrzebowanie na rośliny ozdobne do upiększenia obejść itp. Zróżnicowanie produkcji zmniejsza wrażliwość, dotychczas na ogół monofunkcyjnej gospodarki, na wahania koniunktury rolniczej i ogólnie zwiększa jej podatność innowacyjną.
Poprawa wskaźników wykorzystania powierzchni mieszkalnej i gospodarczej. Efektem zjawiska wyludniania się wsi był wzrost powierzchni mieszkalnej, przypadającej na jednego mieszkańca wsi. Ponadto zwykle każda rodzina wiejska dysponuje domem mieszkalnym o powierzchni większej niż przeciętne mieszkanie w bloku. Do tego dochodzą niemałe powierzchnie magazynowo-gospodarcze oraz nie wykorzystywane należycie strychy Przystosowanie tych pomieszczeń na potrzeby agroturystyki poprawia współczynnik wykorzystania powierzchni. Tylko w wyjątkowych przypadkach, i to w dodatku sezonowo, turystom są udostępniane pokoje zajmowane przez członków rodziny, czyli kosztem niewygód gospodarzy. Przeważnie na potrzeby gości adaptuje się pomieszczenia i tak nie zamieszkane, dotychczas służące jako magazyny zbędnych sprzętów. Najczęściej są to poddasza domów mieszkalnych i budynków gospodarczych. Nowe ich przeznaczenie mobilizuje do uprzątnięcia rzeczy zbędnych, często składowanych latami. W przeciętnym gospodarstwie rolnym istnieje zazwyczaj możliwość urządzenia kilku pokoi dla gości, bez konieczności inwestowania w nowe budynki.
Wspieranie lokalnych usług i przetwórstwa. Rozwój agroturystyki stwarza wręcz konieczność rozszerzenia działalności w wielu dziedzinach, nie tylko na poziomie pojedynczego gospodarstwa, ale całej wioski czy gminy. Najwyraźniejsze odbicie ma to w wyższym zapotrzebowaniu na różne produkty, nie tylko żywnościowe, co oznacza znaczne ożywienie handlu. Więcej turystów to zwiększony popyt na towary pierwszej potrzeby, środki czystości, prasę itp. Szerokie pole do działania otwiera się przed drobnymi zakładami przetwórstwa rolnego – lokalne mleczarnie, piekarnie, masarnie, oraz zakłady małej gastronomii – smażalnie ryb, ciastkarnie itp. Inne to np. zakład fryzjerski, salon masażu, zakład naprawy sprzętu domowego, warsztat samochodowy, apteka.
Inwestycje – rozbudowa infrastruktury. Niemożliwy jest rozwój turystyki na obszarach wiejskich bez odpowiedniego zaplecza technicznego. W skali jednego gospodarstwa niezbędne są wyremontowane pokoje gościnne ze swobodnym dostępem do łazienki (doprowadzona woda i kanalizacja). Wymóg posiadania zaplecza sanitarnego dotyczy również pola namiotowego. Rozwój tego rodzaju wypoczynku mobilizuje do inwestycji także w skali całej wioski czy gminy. Najważniejsze z nich to budowa dróg dojazdowych, wodo-i gazociągów oraz oczyszczalni ścieków.